TET – jak si sbalit

Toto není reklamní článek, výrobce mi tak akorát nakašlal, všechno jsem si musel koupit pěkně za své. Takže kdo se článkem inspiruje, je morálně povinen mi koupit aspoň jedno pivo!

Jak si sbalit nejen na TET? TET je dnes “Buzzword”, ale i na všechny ostatní výpravy, kde jsem byl, jsem se vždy řídil pravidlem, co nejméně věcí. Jasně, když jsem jel měsíc přes Mongolsko, tak jsem si vezl objemné náhradní díly jako palivové čerpadlo a rybářský prut a trojnožku na sezení. Ale když vyrážím na pár dní až týden, není potřeba tahat zbytečnosti. A hlavně, když motorku taháte z bažiny, tak lehká se tahá lépe. Nehledě na to, že lehká i méně snadno zapadne.

Hlavní je mít zavazadla, která se dají upevnit na motorku tak, aby nebránila ostré jízdě a občasnému skoku. Nesmí se posunout, musí být důkladně upevněna. A současně to nesmí být neohrabané a pro nohy nebezpečné hliníkové kufry. U mě zvítězily tašky Kriega.

V Mongolsku, kde jsem fakt táhl spoustu krámu, tak jsem na svojí KTM 690 dal rámy od RallyRaid a na ně připevnil tašky Kriega OS-22 SoftPanier. Ale jak jsem jsem psal, pro TET na pár dní zbytečné.

Na TET potřebujete opravdu nalehko. Sice je většina tras docela pohodová a průjezdná i na “cestovním enduru”, ale Linesmani jsou občas vypečení a vloží do trasy nějaký špek. A když jedu sám, tak ve špeku jako je výjezd nebo bahenní úsek ocením lehce naloženou motorku.

Jako základ jsem zvolil Kriega OS-Base, to je základní držák přes sedlo. Upevněný k nosiči vzadu a k držákům stupaček spolujezdce.

Pro uchycení vzadu na nosiči jsem využil OS-RACK LOOPS, které jsem přišrouboval do nosiče. Žádné vrtání plastu na 690. Na EXC 450 je mám navrtané do zadního plastu.

Na držáku přes sedlo vozím z obou stran souměrně Kriega OS-18 ADVENTURE PACK.

Vzadu na nosiči mám buď Kriega OS-18 ADVENTURE PACK nebo OS-12 ADVENTURE PACK, záleží na tom, jaká je zima a jak tlustý spacák si vezu.

Pokud se jedu jen projet na výlet, vozím na zadním nosiči OS-6 ADVENTURE PACK.

Za speciální vychytávku, kterou jsem si sám vymyslel, považuji jeden OS-6 ADVENTURE PACK přidělaný na držáku přes sedlo před nosičem. Vpředu je uchycen k poutkům na držáku přes sedlo a vzadu jej mám uchycený přes OS-RACK LOOPS na nosiči. V této tašce vozím dvě až tři 1.5 litrové láhve na vodu. Konec ztrácení lahví z pod síťky.

Síťku také vozím. Přetáhnu s ní obě tašky nahoře a vozím pod ní bundu do deště, případně na místě nakoupené plechovky s pivem. Samozřejmě zabalené v pevném vaku.

Příště, co vlastně vozím s sebou.