Qarrishtë, pohoří Shebenik

Librash – Qarrishtë

Vyhlídková cesta z jihu do pohoří Shebenik. Doporučuji jet v popisovaném směru, v opačném směru se špatně hledá výjezd z Librash a stoupání je velmi prudké.

Z hlavní silnice Librash – Cerenec odbočte na bodě 2Qarrishte. Pořád nahoru, asfalt brzy skončí. Nad vesnicí Gizavesh je ve sklaní stěně jeskyně Shpella Plakes. Je přístupná krkolomným lezením, zajištění lanem by nebylo od věci. Jeskyně je kratičká chodba s krasovou výzdobou.

Pokračujte vzhůru po rozbité cestě pod domy na sedlo ke křižovatce (X-Qarriste). Pak pořád vzhůru do lesa. Na okraji lesa je odbočka 2Shebenik. Zde se dá dojet k malé přehradě. Od přehrady vzhůru je údajně cesta na vrcholek Maja e Shebenikut 2265 m n.m. Pro nepřízeň počasí jsem neprozkoumal. Před přehradou je hezké skryté místo na táboření.

Pohoří Shebenik (https://en.wikipedia.org/wiki/Shebenik-Jabllanic%C3%AB_National_Park) je nejmladší národní park Albánie. Je velmi opuštěné a žijí zde medvědi, vlci, rysy a divoké kočky.

Cesta na Qarrishtë vede déle lesem kolem silného pramene a dalšího místa na táboření. Vesnice Qarrishtë je roztroušena na svazích velkého kaňonu. Qarrishtë znamené v překladu něco jako dubové křoví. Většina domů je rozpadlých a opuštěných, ale na konci cesty bylo něco jako udržovaný horský hotel.

Na zpáteční cestě odbočte na sedle X-Qarrishtë doleva dolů. Cesta vede přes krásné vyhlídky a další možné tábořiště a pak prudce klesá do Librash.

Délka cca.4 hod.

https://www.bebaweb.cz/wp/wp-content/uploads/2021/03/qarrishte.jpg