Pravda o cestě Koločava – Komsomolsk

Kolik nešťastníků padlo vyčerpáním? Kolik motorek bylo omláceno? Kolik párů se zde navždy rozhádalo? Kolik drsných offrouďáků jelo příště raději na Grossglockner?
Trasu Koločava – Komsomolsk jsem poprvé zkusil asi před dvanácti lety. Našel jsem si jí, stejně jako mnoho ostatních, v mapě značenou jako silnici. Těsně po dešti byly vyjeté koleje obzvláště přítulné a tak jsme na těžkých motorkách s kufry a pneu 09 skončili potupně za druhou serpentinou.

Po návratu jsem celou trasu popsal na Bebawebu. A hned další rok jsem už jen sledoval historky nešťastníků, kteří když už překonali všechny obtíže kolejí vyjetých od Kamazů, tak spolehlivě skončili v řece. Přítelkyně se s nimi na místě rozcházely, jezdci proklínali mě i mapy, slabší jedinci zde chtěli motorku navždy nechat a korunovali to dva, co motorky nechali v potoce a došli si do Komsomolsku pro Kamaze, na který motorky naložili a vyvezli.
Celá ta léta jsem se toulal všude jinde po světě a na Zakarpandu jsem se vůbec nedostal. A další a další mi po emailu nebo osobně spílali, co jsem to napsal na web za kokotinu. Jenže já v tom nebyl tak úplně vinně, tato cesta je vyznačena jako silnice i v posledním vydání ukrajinského autoatlasu.

Letos se mi konečně splnil sen a trasu jsem si celou projel. S Honzou a Zbyňkem, všichni na KTM EXC 450 s batůžky se spacáky na zádech. Na lehké motorce to byla sranda, z Četnické stanice jsme v hospodě v Komsomolsku byli asi za hodinu a půl. A celou cestu jsem litoval všechny, kdo si sem najeli na těžké motorce a nejlépe s kufry.
Ze sedla od křížku právě buldozerovali novou přímou cestu k řece. Tak příště alespoň tento úsek bude lepší, odpadnou ošklivé koleje plné bahna v serpentině. Ale cesta řekou, ta zůstane.
V Komsomolsku, jen co jsme dopili pivo, tak nahoru jedou dvě naložené německé motorky. Nadšeně nám ukazují úplně nový autoatlas Ukrajiny a v něm značenou cestu. Ukazujeme jim fotky a cestu jim raději rozmlouváme.

A jak pravil chlap v Usť Čorne:
„Komsomolsk – Koločava? Tam je dobrá cesta, tam projde vězděchod, to projedete!“
(vězděchod – ruské pásové vozidlo na podvozku tanku).